Newsy

Przydatne linki

Na skróty

silikonowanie pure silikon logo

Część 1 artykułu

 

Silikony to produkty stworzone z myślą o uszczelnianiu spoin. Z uwagi na doskonałe właściwości oraz elastyczność zastosowań są z powodzeniem stosowane w budownictwie a ich wachlarz zastosowań jest bardzo szeroki. W branży budowlanej i konstrukcyjnej stosuje się uszczelniacze do łączenia i łączenia różnych części i materiałów z konstrukcją główną i ze sobą. Pomagają budynkom komercyjnym i mieszkalnym lepiej funkcjonować, uszczelniając wodę, wilgoć, promieniowanie UV i nie tylko. Zasadniczo żaden rodzaj uszczelniacza nie jest ani lepszy ani gorszy - wszystko sprowadza się do oceny właściwości użytkowych i opracowania najlepszego odpowiedniego uszczelniacza, aby osiągnąć pożądane wyniki w końcowym zastosowaniu. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższy artykuł, jakie są ważne punkty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze uszczelniaczy budowlanych w konkretnych rodzajach montażu.

 

Uszczelniacze/silikony - silikonowanie połączeń budowlanych

Przemysł budowlany wykorzystuje wiele materiałów, takich jak metale, beton itp., a także wiele innych prefabrykatów.

Uszczelniacze służą do łączenia i łączenia różnych części i materiałów z główną konstrukcją i ze sobą. Pomagają w zamknięciu szczelin pomiędzy elementami i powierzchniami konstrukcji, a tym samym zapobiegają przedostawaniu się płynów i innych substancji przez powierzchnie i połączenia mechaniczne. 

 

Uszczelniacze / silikony poprzez montaż czyli silikonowanie spełniają następujące podstawowe funkcje w budownictwie  :
 

  • Wypełnianie luki między dwoma lub więcej składnikami
  • Zapewnienie ochronnej nieprzepuszczalnej bariery , przez którą substancje nie mogą się przedostać
  • Utrzymanie swoich właściwości uszczelniających przez oczekiwany okres użytkowania, w warunkach użytkowania i środowiskach, dla których są one określone
  • Innym ważnym wymogiem dla mas uszczelniających jest wysoka elastyczność w celu tolerowania ruchów pomiędzy różnymi stosowanymi materiałami.

Te ruchy mogą wystąpić z powodu:

  • Rozszerzenie lub skurcz z powodu zmian termicznych
  • Zmiany wymiarowe spowodowane zmianami zawartości wilgoci
  • Ugięcia pod obciążeniem
  • Ciśnienie wiatru itp.

 

Dlatego też, aby osiągnąć pożądane parametry i funkcje, konieczne jest dopasowanie najodpowiedniejszego uszczelniacza do łączonych materiałów podłoża, tj. takiego, który będzie miał odpowiednie właściwości wiążące i będzie wystarczająco elastyczny, aby tolerować przewidywany ruch.

 

Uszczelniacze / silikony - silikonowanie wyrobów sanitarnych takich jak płytki ceramiczne, wanny, kabiny prysznicowe etc.

 

Jest to prosta i dobrze znana aplikacja: połączenia między 2 płytkami są zwykle wykonywane za pomocą fug cementowych, ale gdy konieczne jest uszczelnienie połączenia między 2 dużymi płytkami, uszczelniacz musi być wystarczająco elastyczny, aby wytrzymać większe ruchy.

 

W łazienkach, prysznicach, kuchniach, basenach itp. występuje duża wilgotność i rozlewanie się wody po podłodze i ścianach, dlatego należy koniecznie zabezpieczyć powierzchnię wyłożoną płytkami przed wnikaniem wody do ścian i podłóg a następnie do kolejnych pomieszczeń. Można to zrobić za pomocą wodoodpornego kleju do płytek lub powłoki hydroizolacyjnej lub membrany, ale i tak bardzo przydatne jest wodoodporne połączenie między płytkami.

 

Również niski współczynnik rozszerzalności płytek ceramicznych, gdy występuje bardzo duża powierzchnia wyłożona płytkami (np. większa niż 10 m2 ) , powierzchnia ta zachowuje się jak powierzchnia monolityczna, a na styku 2 płytek mogą wystąpić pewne ruchy, na przykład, gdy ściana lub ściana działowa jest wykonana z płyt wiórowych lub płyt gipsowo-kartonowych, które mają większą rozszerzalność pod wpływem wilgoci. Po wyschnięciu złącza mogą pojawić się pewne pęknięcia i dlatego złącza muszą być wypełnione elastomerowym uszczelniaczem, który uniemożliwi przenikanie wody do tych pęknięć i złączeń.

 

W tym przypadku uszczelniacze silikonowe są najlepszym wyborem, ponieważ łączą w sobie wysoką wodoodporność, tolerancję na duże ruchy, długotrwałą trwałość, można je komponować w wielu różnych kolorach, które mogą pasować do kolorów płytek i ceramiki sanitarnej, ich kolory nie zmieniają się z czasem i są łatwe w pielęgnacji stosować nawet przez nieprofesjonalnych użytkowników.

 

Jednak szczeliwo silikonowe powinno być odporne na rozwój pleśni, który może stać się szybki z powodu używania gorącej wody w łazienkach. Niektóre gatunki są przeznaczone do tego celu ze związkami przeciw porostowi pleśni.

 

 

Dalsze informacje w części 2 artykułu.

 

 

WRÓĆ DO MENU GŁÓWEGO

 

WRÓĆ DO MENU BLOG & NEWS

 

Silikonowanie silikony oraz uszczelnianie

04 maja 2021
Zdjęcie rodzaje silikony-silikonowanie
Ikona kontakt silikonowanie

Zadzwoń do nas

+48 501 69 69 63