Newsy

Przydatne linki

Na skróty

silikonowanie pure silikon logo

Część 2 artykułu.

 

W szkleniu strukturalnym panele szklane mocowane są mocno i trwale do metalowej konstrukcji elewacji budynków. Obciążenie wiatrem i ciężar paneli szklanych są przenoszone na metalową konstrukcję przez klej/uszczelniacz, który zawsze jest produktem silikonowym. Jest to bardzo wymagająca aplikacja, ponieważ cały system zależy od przyczepności i wewnętrznej spójności kleju/uszczelniacza i istnieje ryzyko, że tafla szkła spadnie z wysokiego poziomu.

Z tego powodu spajanie między taflami szkła a ich metalowymi ramami odbywa się w fabryce w celu dokładnej kontroli wszystkich parametrów: czyszczenia powierzchni przed klejeniem, aplikacji produktu silikonowego, kontroli jakości oraz testów przyczepności i trwałości.

Ponadto dodano niektóre mechaniczne łączniki w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa.

 

Uszczelniacze / silikony / silikonowanie stosowane do szklenia strukturalnego oraz uszczelniania szybNajpierw projektant musi obliczyć wszystkie naprężenia, które wystąpią w połączeniach:
 

 • Naprężenia wywołane naporem wiatru i depresją,

 • Waga tafli szklanych: ich ciężar musi być unoszony przez niektóre mocowania mechaniczne (takie jak klipsy, podkładki lub przekładki), ponieważ klej/uszczelniacz silikonowy nie ma wytrzymać tego stałego obciążenia,

 • Ruchy złączy: ogólne ruchy konstrukcji muszą być absorbowane przez metalowe połączenia między konstrukcją a ramami szklanych paneli. Jedynymi dopuszczalnymi ruchami są te, które wynikają ze zróżnicowanego rozszerzania i kurczenia się szkła i ram metalowych. Te ruchy spowodują ścinanie kleju/uszczelniacza.


Na podstawie obliczonego maksymalnego przemieszczenia projektant dobierze rodzaj szczeliwa i jego zdolność przemieszczenia, a następnie obliczy grubość połączenia konstrukcyjnego (pomiędzy szkłem a ramą).

 

Uszczelniacze dachowe


Dachy płaskie lub skośne narażone są na deszcz, śnieg, który może zalegać na tarasach na dachach płaskich, dlatego hydroizolacja musi być doskonała, a uszczelniacze należy dobierać odpowiednio do klimatu i przewidywanych ruchów.
 


Dachy mogą być budowane z różnych elementów i materiałów (dachówki, łupki, gonty, panele metalowe, materiały hydro-izolacyjne dachów, rynny, szopy, okna typu "Velux", kominy), które muszą być razem uszczelnione.
 

 • Betonowe płyty dachowe - Połączenia pomiędzy betonowymi płytami dachowymi muszą być uszczelnione zgodnie z techniką murarską. Na wierzchu tych płyt znajdują się materiały dachowe, które są również uszczelniane różnymi technikami:
   
  • Blachy dachowe i panele izolacyjne mogą być klejone i uszczelniane bitumami lub kompozycjami bitumicznymi wzmocnionymi dodatkiem elastomerów,
  • Membrany dachowe z PVC, EPDM, są starannie sklejane odpowiednimi klejami (kleje na bazie kauczuku PUR) dostarczanymi przez dostawców membran dachowych,
  • Całą powierzchnię tarasu można pokryć grubą powłoką hydro-izolacyjną, nakładaną metodą natryskową, najczęściej powłokami poliuretanowymi.

 • Hydroizolacja pomiędzy wyłaniającymi się częściami a dachami - Wynurzające się części, takie jak kominy, szopy, metalowe kanały wentylacyjne, muszą być uszczelnione plastikowymi lub elastomerowymi uszczelniaczami. Najlepszym wyborem są poliuretany i polimery MS, które wykazują doskonałą przyczepność do wielu materiałów.

 • Hydroizolacja i uszczelnianie falistych paneli dachowych - Tutaj można zastosować 2 rodzaje produktów:
   
  • perormowane taśmy butylowe lub PIB, które należy ścisnąć między krawędziami płyt,
  • Uszczelniacze akrylowe lub butylowe: nakładane z kartuszy o grubych średnicach (8 mm) pasmo uszczelniacza jest ściskane podczas montażu pomiędzy 2 panelami.
 

Uszczelniacze do połączeń związanych ze ścianami osłonowymi


Tutaj istnieje wiele różnych rodzajów stawów:
 
 • Połączenia pionowe i poziome pomiędzy płytami warstwowymi lub panelami dekoracyjnymi "sidingu" a konstrukcją, pomiędzy 2 panelami, pomiędzy panelami warstwowymi a oknami. W takich przypadkach materiały są często zupełnie inne, jeśli chodzi o termiczne rozszerzanie liniowe: na przykład w połączeniach między panelami szklanymi a panelami metalowymi.
 • Połączenia między ścianą osłonową a podłogami (te ostatnie mogą być wykonane z betonu lub stali w wysokich budynkach)
 • Połączenia między metalowymi bocznicami ściennymi a konstrukcją (która może być stalowa lub betonowa)


Złącza te wiążą się z dużymi ruchami, dlatego można stosować tylko wysokowydajne uszczelniacze elastomerowe.

 

Zapoznaj się z częścią 1 artykułu. 

 

 

WRÓĆ DO MENU GŁÓWEGO

 

WRÓĆ DO MENU BLOG & NEWS

 

Silikonowanie silikony oraz uszczelniacze

06 maja 2021
Zdjęcie uszczelnienie silikonowanie dachu
Ikona kontakt silikonowanie

Zadzwoń do nas

+48 501 69 69 63