Newsy

Przydatne linki

Na skróty

silikonowanie pure silikon logo

Silikonowanie - jak prawidłowo wykonać nakładanie silikonu ? Jak wykonać prawidłowe uszczelnienie urządzeń stojących w pomieszczeniach mokrych aby nie zbierały się w nich ciecze a przede wszystkim nie rozwijał się na nich grzyb? Czy ułożony silikon można wygładzać palcem? Oto najczęściej popełniane błędy w trakcie wykonywania uszczelniania spoin.

 

Pomieszczenia mokre takie jak łazienki, kuchnie czy zaplecza sanitarno-socjalne na ogół narażone są na wysokie oddziaływanie wilgoci. Zarówno tej powierzchniowej jak i tej pochodzącej z powietrza. Aby prawidłowo zabezpieczyć pachwiny niezbędne jest odpowiednie ich zabezpieczenie dedykowanymi uszczelniaczami budowlanymi. Do uzupełniania powstałych szczelin konstrukcyjnych stosuje się wypełniacze zwane silikonami. Dobór odpowiedniego rodzaju silikonu jest kwestią kluczową dla późniejszego użytkowania w czasie. Istotnym zatem jest wystrzeganie się kilku kluczowych błędów które obserwujemy zawsze podczas wykonywania nakładania silikonu przez montażystów firmy PURE SILIKON.

 

Błąd - brudne, nieodpylone i odtłuszczone spoiny 

 

Błędy w układaniu silikonu

To usterka najczęściej występująca na dużych realizacjach. Wykonywanie montażu często w nie odpowiednim momencie trwania prac budowlanych prowadzi do przykrych konsekwencji w postaci konieczności wymiany wszystkich ułożonych spoin. Aby uszczelnianie silikonem było trwałe i bezpieczne w użytkowaniu, należy bezwzględnie przestrzegać kolejności wykonywania prac. Układanie silikonu następuje dopiero po odpyleniu i dokładnym umyciu wszystkich pomieszczeń oraz ścian z pyłu, gruntu budowlanego,  klejów budowlanych, Pomieszczenie w którym układa się silikon powinno być czyste i suche a prace montażowe powinny być ostatnimi jakie wykonuje się w tym miejscu. Przestrzeganie kolejności wykonywania prac gwarantuje trwałe, bezpieczne użytkowanie szczelin w czasie. Silikonowanie to sztuka dla profesjonalistów    

 

Błąd - ściąganie silikonu palcem

 

To jedna z najczęściej występujących usterek podczas montażu. słuchając fachowców, wszyscy zalecają aby świeżo położony silikon wygładzić „palcem”, uprzednio pryskając pachwinę wodą z płynem do naczyń. jest to poważny błąd z uwagi na kilka czynników. po pierwsze siła nacisku na ułożony silikon w pachwinie jest nierówna przez co powstają widoczne „zygzaki”. po drugie, silikon ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. w przypadku ściągania, wygładzania silikonu palcem, fuga po ułożeniu jest od razu zanieczyszczona mikroorganizmami co w konsekwencji prowadzi do pojawienia grzyba. Silikonowanie ma być gwarancją naszego zdrowia!

 

Błąd - układanie silikonu z taśmą malarską

 

Błąd montażu - układanie silikonu z taśma malarską

 

Bardzo częstą powtarzaną praktyką jest stosowanie taśmy malarskiej podczas przygotowywania do ułożenia silikonu w pachwinach. Nałożona taśma malarska z obydwu stron szczeliny , pełni swoją funkcję, wyznaczając dokładne krawędzie i zabezpieczając sąsiadujące powierzchnie przed zabrudzeniami. Po nałożeniu uszczelniacza i zdjęciu taśmy malarskiej, otrzymamy idealnie równe krawędzie.. I tutaj pojawia się problem.. Montaż silikonu w ten sposób prowadzi do poważnej usterki. Między położoną warstwą silikonu a płytką tworzy się wypukła krawędź będąca idealnym miejscem dla rozwoju bakterii oraz pleśni. W konsekwencji prowadzi to do degradacji uszczelnienia i przedostawania się wilgoci w głąb ściany powodując o wiele większe problemy z związane z przesiąkaniem wilgocią ścian jak również wszystkich izolacji cieplnych. Nie ufajmy zatem fachowcom twierdzącym że silikonowanie na tzw. taśmę to rozwiązanie które zapewni odpowiednią estetykę. 

 

                                                                        

Podsumowując, panuje przekonanie że ułożenie silikonu jest czynnością bardzo prostą i można je wykonać samodzielnie. Niestety w naszej wieloletniej praktyce na ogół 95% ułożonych uszczelnień jest wykonana źle przez co jest nietrwała a przede wszystkim nieestetyczna. Istotnym faktem jest tutaj brak wiedzy przede wszystkim związany z odpowiednim doborem uszczelniacza jak również z nie umiejętnym wykorzystaniem narzędzi które pozwalają wykonać odpowiedniej grubości warstwę silikonu, dopasowaną do szczeliny montażowej. Zachęcamy do konsultacji z naszymi fachowcami którzy doradzą oraz wyjaśnią wszystkie kwestie związane z montażem uszczelniaczy. 

 

WRÓĆ DO MENU GŁÓWEGO

 

WRÓĆ DO MENU BLOG & NEWS

                                                                         

 

Silikonowanie najczęstsze błędy podczas uszczelniania spoin.

06 kwietnia 2021
Przykład żle ułożonego silikonu
Ikona kontakt silikonowanie

Zadzwoń do nas

+48 501 69 69 63