Newsy

Przydatne linki

Na skróty

silikonowanie pure silikon logo

Decydując się na wysokiej jakości i dobrze zamontowaną kabinę prysznicową, chcemy mieć pewność, że będzie ona wodoszczelna. Tak to zazwyczaj wygląda teoretycznie. W praktyce niestety kabina może zacząć przeciekać, jeśli zostanie źle zainstalowana. Problem przeciekającego brodzika może pojawić się również podczas jego użytkowania.
Cieknący brodzik to utrapienie. Gromadzenie się wody w trudno dostępnych miejscach doprowadzi w końcu do pojawienia się pleśni, której pozbycie się nie zawsze jest łatwe. Dlatego zaleca się uszczelnienie kabiny prysznicowej.
 

Silikonowanie brodzika - co zrobić kiedy przecieka brodzik lub kabina prysznicowa ?

Zapewne zaskoczą Cię zachlapane ściany lub kałuża wody na podłodze, zanim zdiagnozujesz przyczynę wycieku. Zanim zaczniesz uszczelniać brodzik, najpierw upewnij się, że jest to konieczne. Należy sprawdzić, czy wyciek wody nie jest jednorazowy, ponieważ np. drzwi prysznicowe nie zostały prawidłowo zamknięte. Jednak gdy sytuacja będzie się utrzymywać, będziesz musiał przyjrzeć się bliżej całej kabinie prysznicowej, aby dowiedzieć się, gdzie występuje przeciek. Najczęstszym miejscem, które wymaga uszczelnienia, jest połączenie brodzika ze ścianą lub drzwiami prysznica. Wystarczy w tej sytuacji silikon do kabin prysznicowych.

W sklepie znajdziesz różne rodzaje silikonu. Nie wszystkie z nich nadają się do silikonowania kabiny prysznicowej. Na półce znajdziemy m.in. silikon do szklenia, uszczelniacz dachowy, silikon budowlany, uszczelniacz murarski, silikon uniwersalny oraz silikon sanitarny. Ten ostatni jest tym, czego szukasz do korzystania z łazienki. W łazience panuje specyficzny mikroklimat z dużą wilgotnością, dlatego każdy materiał, który jest tam używany musi być odporny na pleśń i wilgoć.

Silikonowanie brodzika lub kabiny prysznicowej

Jak uszczelnić kabinę prysznicową silikonem? Przede wszystkim przed uszczelnieniem brodzika lub kabiny prysznicowej należy usunąć stare uszczelnienie. Pomoże tu specjalny środek to usuwania silikonu lub specjalistyczny nożyk, a następnie miejsce trzeba dobrze wyczyścić i odtłuścić. Aby uniknąć nieestetycznych plam na brodziku lub szybach kabiny prysznicowej. Na koniec wystarczy wypełnić ubytki odpowiedniego rodzaju silikonem i odczekać 24 godziny, aż silikon całkowicie wyschnie. W tym czasie nie należy korzystać z prysznica.

 

Silikonowanie najczęstsze błędy podczas uszczelniania spoin.

 

Jak uszczelnić kabinę prysznicową bez brodzika?

Powyższa metoda sprawdzi się, gdy kabina prysznicowa posiada brodzik, ale jak uszczelnić taki, który nie ma brodzika? Wielu inwestorów decyduje się na jednostkę z odpływem liniowym, a wtedy nie ma brodzika. W tej sytuacji pomocny jest również silikon, jednak powinniśmy skupić się na uszczelnieniu elementów odwodnienia liniowego. Przede wszystkim zaizolujmy podłogę w miejscu styku odpływu z płytkami.

Regularna Konserwacja Jest Ważna

 

Dobrej jakości kabina prysznicowa posiada uszczelki, które doskonale zapobiegają wydostawaniu się wody poza zabudowę. Niemniej jednak w trakcie długotrwałego użytkowania może wystąpić wyciek. Nie musimy na to czekać, a lepiej zadbać o regularną konserwację. Więc co możemy zrobić?

Przede wszystkim poprzez wymianę uszczelek, które z czasem tracą swoje właściwości. Co kilka lat warto wymienić fugi silikonowe. Czasami inwestor musi to zrobić wcześniej, ponieważ kabina prysznicowa przecieka lub silikon nie został nałożony starannie, ale w większości przypadków wystarczy odświeżyć go co kilka lat. Nie zapominajmy też o regularnym czyszczeniu ramek i uszczelek. Dbając o to możemy znacznie przedłużyć ich żywotność.

Dobrym pomysłem jest uszczelnienie kabiny prysznicowej jeszcze przed jej montażem.

 

Większość ludzi myśli o naprawach dopiero po wystąpieniu problemu. Ale nawet przed zainstalowaniem kabiny prysznicowej można zapobiec przyszłym wyciekom. W tym celu ściany prysznica należy uszczelnić płynną membraną hydroizolacyjną . Odbywa się to przed ułożeniem płytek. Dobrym pomysłem jest również nałożenie płynnej membrany na na miejsce montażu brodzika. Zasadniczo nakłada się go w taki sam sposób jak farbę, czyli pędzlem. Ważne jest, aby wiedzieć, że membrany nie można stosować na ścianie, która później zostanie pokryta farbą. Jej zadaniem jest ochrona podłogi i ścian przed szkodliwym działaniem wody. Ważne jest również zabezpieczenie narożników izolacji i listew uszczelniających, które są wciskane w silikon.

 

Dlaczego uszczelnienie kabiny prysznicowej jest tak ważne?

Nieszczelna kabina prysznicowa to nie tylko uciążliwość wymagająca dodatkowego czyszczenia po kąpieli. Na dłuższą metę bezczynność prowadzi do pojawienia się pleśni. Poza tym, jeśli mieszkamy w bloku, powinniśmy mieć świadomość, że możemy zalać sąsiadów. Wszystko to sprawia, że ​​zignorowanie wady prowadzi do droższych i bardziej czasochłonnych remontów.

 

 

WRÓĆ DO MENU GŁÓWEGO

 

WRÓĆ DO MENU BLOG & NEWS

Silikonowanie brodzika oraz kabiny prysznicowej. Jak to zrobić ?

29 sierpnia 2022
Poprawne silikonowanie brodzika oraz wanny
Ikona kontakt silikonowanie

Zadzwoń do nas

+48 501 69 69 63