Newsy

Przydatne linki

Na skróty

silikonowanie pure silikon logo

Najpierw porozmawiajmy, co to jest silikon? Jest to rodzaj adhezyjnego roztworu składającego się z atomów krzemu i tlenu, co czyni go wodoodpornym. W przeciwieństwie do wielu klejów, polimer silikonowy jest odporny na warunki atmosferyczne, wilgoć i znany jest ze swojej stabilności – chemicznej i termicznej.

 

Może być stosowany w postaci dwuskładnikowej lub jako pojedynczy produkt. Jest to popularny sposób spoinowania, biorąc pod uwagę jego odporność na wysokie i niskie temperatury. Jednak nakładanie silikonu nie zawsze jest przyjemnością, szczególnie dla osób które nie wykonywały instalacji nigdy wcześniej, często pozostawiając resztki silikonu w miejscach, w których go nie chcesz.

Powodów usunięcia tej masy może być wiele, od chęci zastąpienia uszczelnienia uszkodzonego pleśnią, aż po przywrócenie dawnej jakości zużytej przez użytkowanie spoiny.

 

Szybki dostęp do treści:

 

Usuwanie silikonu ze spoiny poprzez wycięcie

Usuwanie silikonu - pomoc małego AGD – suszarka do włosów

Usuwanie silikonu z zastosowaniem produktów z domowej kuchni – mąka pszenna

Usuwanie silikonu za pomocą środków czyszczących na bazie spirytusu i benzyny

Typowe środki z „marketu” do usuwania silikonu

Środki bezpieczeństwa przy usuwaniu silikonu

Podsumowanie, najlepszy sposób na usuwanie silikonu

 

Szukasz najlepszego sposobu na usuwanie silikonu ?

 

Usunięcie silikonu jest procesem żmudnym i wymaga nieco wiedzy w tym temacie. Przeanalizujmy kilka sprawdzonych wskazówek i sztuczek, które zaowocowały pomyślnym usunięciem tego uszczelniacza. Wszystkie te techniki mają w zasadzie jedno wspólne narzędzie: szpachelka i nożyk do usuwania zużytej spoiny. Ale nie tylko, pomocne będą dodatkowe zabiegi.

 

Usuwanie silikonu ze spoiny poprzez wycięcie.

 

Wszystko, czego potrzebujesz, to narzędzie o ostrych krawędziach, takie jak szpachelka, i specjalny nożyk do silikonu lub dedykowana skrobaczka. Narzędzie trzeba trzymać pod odpowiednim kątem aby przeciąć silikon bez uszkodzenia lub rysowania innych powierzchni przylegających do krawędzi spoiny. Po wycięciu luźnego końca silikonu po prostu wyciągnij. W przypadku słabej jakości silikonu, resztki uszczelniacza bardzo łatwo usunąć poprzez pocieranie po powierzchni.

 

Usuwanie silikonu - pomoc małego AGD – suszarka do włosów

 

Główną ideą zastosowania suszarki do włosów jest trochę podgrzanie silikonowej uszczelki, aby złagodzić intensywność skrobania, które nastąpi za pomocą ostrza lub szpachelki. Wysoka temperatura sprawia, że ​​kit jest słaby i kruchy. Powtarzaj technikę ogrzewania i skrobania co kilka centymetrów, aż pokryjesz pożądany obszar. Większość suszarek do włosów nie działa w bardzo wysokich temperaturach. Warto jednak wspomnieć, że jeśli próbujesz usunąć silikon między dwoma plastikowymi krawędziami, uważaj, aby plastik się nie stopił.

 

Usuwanie silikonu z zastosowaniem produktów z domowej kuchni – mąka pszenna

 

Choć może się to wydawać nieco dziwne, na pewno działa! Usuwanie silikonu za pomocą białej mąki, to jeden z domowych sposobów. Najpierw zacznij od zwilżenia szpachli i odetnij jak najwięcej postrzępionych końców silikonu. Po usunięciu jak najwięcej, z mąki i wody zrób gęstą pastę. Pamiętaj, aby używać tylko białej mąki, a nie mąki pełnoziarnistej, ponieważ biała mąka zapewni gęstszą i lepiej wiążącą pastę.

Nałóż tę mieszankę obficie na pozostałą spiny silikonowej. Poczekaj, aż dokładnie wyschnie, dzięki czemu przyklei się do uszczelnienia. Teraz zmyj mieszaninę wodą. Zauważysz, że wraz z mieszanką zmywa się również pozostała część silikonu., pozostawiając ładną i czystą powierzchnię.

 

Usuwanie silikonu za pomocą środków czyszczących na bazie spirytusu i benzyny

 

Spróbuj na spoinę nanieść aceton lub denaturatem spożywczym . Wraz z nasiąkaniem przez wykorzystanie tych alkoholi, spoina powoli zaczyna ulegać rozmiękczeniu przez co łatwiej jest ją usunąć nożykiem lub szpachelką. Pomocne jest również delikatne szorowanie ściernym padem, aby zmiękczyć pozostałości. Pamiętaj, aby wykonać test w niepozornym miejscu aby wyeliminować ryzyko przebarwień lub niepożądanych efektów tej metody kiedy nie masz pewności co do reakcji ze środkami opartymi na alkoholu. Nie należy również stosować tej metody do żadnych wykończonych, malowanych lub lakierowanych powierzchni.

 

Typowe środki z „marketu” do usuwania silikonu

 

Są to produkowane komercyjnie rozpuszczalniki, które obiecują „wchłonąć” silikon, nie uszkadzając otaczających powierzchni. Wszystko, co musisz zrobić, to nanieść produkt na silikon i pozostawić na kilka godzin. Tak to wygląda w teorii. W praktyce z naszego doświadczenia środki te mają różną opinię jak również ich podstawowe działanie bywa mało skuteczne.

 

Środki bezpieczeństwa przy usuwaniu silikonu

 

Bez względu na to, którą z tych technik wybierzesz, używaj ich pojedynczo lub w połączeniu, jedno, co ma ogromne znaczenie, to bezpieczeństwo. Nie eksperymentuj, mieszając różne środki chemiczne lub roztwory czyszczące, ponieważ wynikające z tego efekty mogą być katastrofalne. Zawsze pamiętaj o odpowiednim ubiorze w zakresie BHP. Rękawice ochronne są doskonałym środkiem ostrożności, aby chronić ręce przed ostrzami ostrych narzędzi, którymi będziesz się posługiwać, a towarzyszące temu odpryski, szturchanie i cięcie tylko zwiększa ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

 

Ochronne okulary mogą wydawać się zbyt dużym zabiegiem, ale pomyśl tylko o drobnych zanieczyszczeniach, które mogą zostać wydalone z powodu ścierania silikonu, które mogą łatwo dostać się do twoich oczu. Staraj się utrzymywać pomieszczenie tak dobrze wentylowane, jak to możliwe, ponieważ będziesz w pobliżu toksycznych oparów środków czyszczących lub spirytusu, ciągłe wdychanie lub przypadkowe spożycie może być niebezpieczne, aż do śmierci, szczególnie dla dzieci i zwierząt domowych. Jak mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

Podsumowując, najlepszy sposób na usuwanie silikonu

 

Uszczelniacze silikonowe należą do najtrwalszych substancji, a ich całkowite usunięcie to żmudna i długa operacja. Silnie sproszkowane środki czyszczące mogą być stosowane jako pasta do rozprowadzania na uszczelniaczu, ale mają tendencję do matowienia powierzchni, takich jak laminaty, akryle itp. Stosowanie silnych związków alkalicznych, takich jak wodorotlenek potasu lub sód, może również działać jako środki zmiękczające, ale są one niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować oparzenia chemiczne, nie wspominając o uszkodzeniu powierzchni wokół silikonu.

 

Jeśli jest coś, co można wywnioskować z powyższych informacji, to to, że silikon jest fantastycznym uszczelniaczem i jest naprawdę trwały.

 

Najlepszy sposoby na usuwanie silikonu w 2022 roku. Poradnik.

30 sierpnia 2022
usuwanie silikonu ze spoiny
Ikona kontakt silikonowanie

Zadzwoń do nas

+48 501 69 69 63